Huszonöt éves az Isaszegi Április 6. Kör egyesület

Holnap minden mai nap történelemmé válik. Hitelesen, az utókor számára írom az alábbi sorokat. Velünk, Isaszegen megtörtént, így történt. Fényképekkel és dokumentumokkal szeretném bemutatni mi volt Isaszegen a rendszerváltás hajnalán, kik vállaltak szerepet abban, hogy más legyen majd holnap, hogy más legyen itt is az élet.

Nem ünnepelünk, csak emlékezünk. Hivatalosan huszonöt esztendővel ezelőtt, 1989 júliusában alakult meg az Isaszegi Április 6. Kör egyesület.

Ezt megelőzően hét isaszegi lakos találkozott a nagyközségi könyvtárban, egy „szamizdat” film közös megtekintése kapcsán, mint később kiderült ők lettek az egyesület alapítói. Az alapító tagok nevét mai napig nem hoztuk nyilvánosságra, de úgy gondoltuk a megalakulás 25. évfordulója alkalmából név szerint is közzétesszük neveiket. Az alapító tagok: Pénzes János, Hatvani Miklós, Banka József, Papp Elek, Horváth Árpádné, Szatmáry Zoltán, Hajdu József.

Az egyesület tagsága a megalakulást követő időszakban folyamatosan bővülve, 65-70 fő volt. Életkorukat tekintve 16 évestől a 70 évesig szinte minden korosztály képviselve volt.

Április 6-a, az 1848-49-es szabadságharc dicsőséges tavaszi hadjárata isaszegi csatájának emléknapja. A tagság névválasztásában is jelezni kívánta a lakóhelyhez való kötődést, a lokálpatrióta gondolatot. Célja a helyi közéletben való aktív részvétel, elsődlegesen az isaszegi történelmi, kulturális és népi hagyományok őrzése, ápolása, értékeink védelme és a lakóhely fejlődésének elősegítése, az isaszegi származású és kötődésű, illetve a huzamosabb ideje itt élő, a településért dolgozó, szakmai és erkölcsi előéletük alapján elismerésre méltó személyek támogatása a helyi közéletben. Deklarálta, hogy együttműködik minden állami, társadalmi és gazdálkodó szervezettel, egyesülettel és szövetséggel, amely segíti eredményes működését és céljainak megvalósítását.

Az Április 6. Kör volt Isaszegen az első ellenzéki, a rendszerváltást nyíltan követelő, azért kiálló és abban szerepet vállaló szervezet. Politikai szerepvállalása pedig nem csupán Isaszeg területére korlátozódott. Történelmi időket éltünk! Minden nap történt olyan esemény, ami ma már történelmi léptékű. Az 1989-es évben több nagy fontosságú eseményen is jelen volt az egyesület. Szervezőként ott voltunk a román nagykövetség előtt az erdélyi falurombolás ellen rendezett tiltakozáson, június 16-án a Hősök terén Nagy Imre és mártírtársainak újratemetésén, és részt vettünk az időközi országgyűlési képviselőválasztás kampányában, a szavazás lebonyolításában. Akkor nem gondoltuk, hogy világpolitikai sikerélmény részesei leszünk a július 22-i választás kapcsán, amikor Roszík Gábor személyében Gödöllőnek és Isaszegnek 33 év után szabadon választott ellenzéki képviselőt sikerült küldeni a parlamentbe.

Ki emlékszik már ma arra, hogy Isaszegen 1990. október 26-án, a taxis blokád napján alakult meg az MDF isaszegi szervezete a Művelődési Otthonban, ki emlékszik arra, hogy Isaszegen csak az 1998-as parlamenti választások után alakult meg a Fidesz isaszegi szervezete. Ki emlékszik arra, hogy, az 56-os forradalom hőseiről és áldozatairól Budapesten és Isaszegen is megemlékeztünk. A budapesti demonstráción több tízezer emberrel együtt, zászlókkal vonultunk a parlament elé, ahol a részt vevő pártok és szervezetek közül nagy meglepetésünkre a hangosbemondó elsőként az Április 6. Kört köszöntötte. Az összes pártot, pl., a Fideszt, vagy a ma már megszűnt pártokat, mint az MDF-et, az SzDSz-t, csak utánunk üdvözölték, ez természetesen a magyar abc szabályai miatt volt így, de akkor is felemelő élmény volt számunkra. Isaszegen is megemlékeztünk az október 23-i forradalomról, 33 év hallgatás után először az Április 6. Kör rendezett megemlékezést a Szobor-hegyen az 56-os eseményekről, amelyen Kunszabó Ferenc és Szatmáry Zoltán szónokolt. Decemberben egyesületünk is rész vett a román forradalom segítésére kezdeményezett isaszegi adománygyűjtésben. Az ember egész életét végigkísérő események voltak ezek, amit nemcsak megélni, de arra emlékezni is csodálatos élmény.

A történelem főutcáján jártunk, de akkor ezt nem gondolta senki közülünk. Tettük a dolgunkat, azt amit meggyőződésünk, hitünk és szívünk diktált. Nem gondoltunk a következményekkel, pedig tudtuk és tapasztaltuk, hogy a hatalom megfigyel minket.

A helyi közéletben is határozott és következetes szerepet vállalt egyesületünk. A tanácsi rendszer végnapjaiban aktív jelenléttel, figyelemmel kísértük a Nagyközségi Tanács Végrehajtó Bizottságának tevékenységét, folyamatos tájékoztatást kértünk az aktuális eseményekről, előterjesztésekről. Határozott fellépésünk révén, országos nyilvánosságot is teremtve, sikeres aláírásgyűjtést szerveztünk az isaszegi (gulyárdói) földek dányi tsz általi eladása ellen, amelyhez több helyi szervezet is csatlakozott. Ennek eredményeként már nem adhatott el több földet a Nagyközségi Tanács és a dányi tsz.

A helyi közéletben meghatározó tényezővé vált az Április 6. Kör. Az 1990-es őszi önkormányzati választáson a 13 fős képviselő-testületbe 6 tagunkat választotta meg Isaszeg lakossága. Azóta minden önkormányzatban volt képviselőnk, 2006 és 2010 között 7 fővel voltunk képviselve és a polgármester, valamint az egyik alpolgármester is egyesületünk tagja volt.

Az idő soha nem áll meg, elmúlt negyed évszázad, örömben és gondban egyaránt. A visszaemlékezés sajnos szívszorító pillanatokat is jelent. Sok kedves arc, régi ismerősként köszön vissza a fényképekről, akik már sajnos nincsenek közöttünk, örök álmukat alusszák, valahol egy igazságos világban. Köszönjük, köszönöm, hogy velünk voltak, hogy ismerhettük Őket, nyugodjanak békességben!

Visszaemlékezésemben az egyesület megalakulása, és az azt követő időszak fontosabb eseményeiről írtam. A közelmúlt történéseiről már valamikor napjaink krónikása fog megemlékezni.

Pénzes János

Isaszegi Április 6. Kör elnöke